torek, 25. maj 2010

petek, 21. maj 2010

V imenu...


Prejšnji petek me je zbudila nekakšna posebna tišina. "Kaj je to," sem se vprašal, "kako je lahko moja ulica prazna ob času, ko na njej navadno mrgoli hitečih ljudi? Kaj počno vsi ti nizko-leteči brneči helikopterji nad mojo glavo? Saj se zdi skoraj, kot da smo tik pred bombnim napadom." Potem mi pade na pamet...saj res, papež je prispel v mesto."
Papež prinaša upanje, pravijo. Krasno in vse dobro. Sploh ne bi želel razpravljati o denarju, saj so množična pozitivna človeška občutja (ki jih papežev obisk izvabi iz ljudi) neprimerljivo dragocenejša od materialne žrtve, ki jo zahteva njegov štiridnevni obisk. A počakajte no, vse ima svojo mejo. Portugalska je v hudi ekonomski krizi (kmalu za Grčijo) in kljub temu, da ji grozi finančni zlom, je bistra vlada razglasila nacionalni praznik povsod, kamor je sveti oče blagovolil stopiti in razdati svoje upanje oz. sočutje. Če se ne motim, je to v praksi pomenilo vsaj dva nova praznična dneva. Lahko si predstavljamo kaj pomeni en dan nedela za državno ekonomijo, še posebej, če je v takšnih škripcih... Ne, ne, to je nekaj, česar trezen posameznik pač ne more razumeti.
Spoštujem vernike in zavedam se, da papež v njihovem sistemu verovanja predstavlja nekoga, ki je najbližje tistemu, k čemur stremijo - k bogu (čeprav, če smem, v tem stremljenju vse prevečkrat pozabijo, da slednji ne sedi na oblakih, ampak da so sami del njega in zato neznansko odgovorni za svoja dejanja), a vendar...
Realnost današnjega dne ne govori v prid Portugalski državi in dasiravno je papež prinesel neskončno upanje in ljubezen, dasiravno je združil vse vernike (torej veliko večino Portugalcev) za štiri dni v znamenju najvišjih človeških vrednot, ni bilo dan po njegovem odhodu ne duha ne sluha več o kakšnem posebnem optimizmu, o kakšnem velikem upanju, obogatenih človeških krepostih in še manj o izboljšanju državne ekonomije. Ne, ulice so si nadele spet taisto melodijo in nosile so iste ljudi in iste skrbi (le en dan starejše).
Zakaj? Zato; pravih človeskih kreposti se ne gre učiti kampanjsko (ob papeževih obiskih, ob božiču in veliki noči), osvojitev le-teh zahteva trajno samo-poglobitev in iskanje svoje resnice (na podlagi lastnih življenjskih izkušenj in čutenja). Potem (za)upanje pride samo od sebe; zraste iz videnja, da imamo nadzor nad svojim življenjem in ustvarjanjem in da je kvaliteta le-tega odvisna predvsem od nas samih in od tega kaj mislimo, kaj počnemo in koliko smo ubrani s svojimi željami oz. s tem, čemur posvečamo svoj čas, trud, svojo ljubezen in svoje življenje.

četrtek, 20. maj 2010

Gremo na demonstracije!


Predvčerajšnjim je bil en žalosten dan za zgodovino visokega šolstva na Slovenskem. Masa študentov (okoli 10.000 jih je bilo) je končala svoje burne demonstracije pred parlamentom na precej klavrn način...

Citiram novice iz Dnevnika (20. 5. 2010):
Pročelje parlamenta je obtolčeno, domala vse šipe na oknih razbite, steklena vhodna vrata zdrobljena. Množica jeznih študentskih demonstrantov, ki so včeraj protestirali "za boljši socialni status študentov in dijakov" je v stavbo metala vse, kar jim je prišlo pod roke, najprej jajca, toaletni papir, plastenke, pločevinke piva in steklenice, nato še granitne kocke. Vsakič, ko je počilo steklo, so se iz večtisočglave množice zaslišali glasni žvižgi odobravanja in glasni vzkliki "toooooooo!.
V zelenico pred parlamentom je iz množice priletela celo molotovka, požgala grm ter osmodila pročelje. Ko je protestnike navsezadnje obkolilo vsaj sto policistov specialcev, so ti začeli obmetavati še njih. Najprej s kamenjem in jajci, nato s steklenicami in plastenkami, nazadnje tudi s kamenjem. "Enega pa smo le ranili," je ponosno povedal okajeni protestnik.

Lepo bi bilo imeti vpogled v statistiko, koliko študentov od teh, ki so sodelovali na burnih sredinih demonstracijah, je dejansko že študiralo zunaj svoje rodne dežele za daljše časovno obdobje. Skoraj prepričan sem, da ne prav veliko, saj bi v nasprotnem primeru jasno pritrdili, kako neizprosne in trde so razmere za študente v tujini oz. nasprotno - kako priviligirani so, na mnogih področjih socialno-kulturnega življenja, študentje v Sloveniji. Ta uvid bi jih najbrž precej užalostil, saj bi spoznali, da so za izraz črnobelega množičnega prepričanja (ali protesta) morali uničiti umetniško delo, ki nima nobene zveze z nasiljem in uničevanjem (četudi politika, ki v njem deluje lahko ima), ampak prav nasprotno simbolizira njihove korenine in uteleša najvišje humanistične vrednote. Končno, spoznali bi žalostno resnico, da so onečastili institucijo, ki jim je (kljub vsem spornim zakonom, ki so bili in ki še bodo) omogočila možnost kvalitetnega izobraževanja in dojstojnega življenja v deželi, kjer so se rodili.

ponedeljek, 17. maj 2010

GABRIELA MONTERO: Kako sem jo lahko spregledal?!?!

"Ko improviziram," pravi Gabriela , "se povežem s svojo publiko na povsem edinstven način - in oni se povežejo z menoj. Ker improvizacija predstavlja tako velik del tega, kar sem, se lahko skoznjo najbolj naravno in spontano izrazim. Improviziram od trenutka, ko so se moje roke prvič dotaknile klavirja, a mnoga leta sem ta aspekt svojega igranja skrivala pred drugimi. Potem me je en dan slišala Martha Argerich, ki je postala ob moji improvizaciji popolnoma eksatična. Še več kot to, prav Martha je bila tista, ki me je prepričala, da je mogoče združiti kariero resnega "klasičnega" umetnika z mojo drugo platjo, ki je precej edintvena."

Vse ostalo si lahko preberete tukaj:














sobota, 15. maj 2010

Gremo v "Casa da Musica"

Klavirski recital EMANUELA AXA: Porto, Casa da Musica, 15. 5. 2010

Beethoven: Sonata v C-duru, op 2, št. 3
---> Nepozabno, razumel sem vsak ton. Kakšna diferenciacija v zvoku, kako jasna struktura in koliko čarovnosti. In joj, ta Beethoven! Bravo!

Kaija Saariaho: Ballade (for Manny)
---> Kar je naredil iz te balade, je lepo.

Beethoven: Sonata v Es-duru, op. 81a "Les Adieux"
--->Kopiram komentar na prvo sonato...Bravo!

Chopin: Polonaise-Fantasie v As-duru, op. 61
---> Lepo, razumljivo, a Chopin bi rabil še kakšno drugo zvočno dimenzijo, npr. malo več briliance.

3 Mazurke:
e-mol, op. 41 št.1 ---> pogrešam ples, dvojna stilizacija!
C-dur, op.21 št. 3 ---> lepo, malo več jasnosti v trilčkih
c-mol, op. 56 št. 3 ---> zelo stilizirana mazurka, a vendar...

Thomas Ades: Tri Mazurke, op. 27
---> lepe mazurke, z očitnim chopinovskim vplivom a vendar v svojem jeziku. Izkoriščanje skrajnosti klavirja. Zelo lepo.

Chopin: Scherzo št. 2 v b-molu, op 31
---> Zares dobro. Vse na svojem mestu, le tista brilianca na določenih mestih, samo še to, mogoče vprašanje pianizma...

Izjemen glasbenik, tale Ax! Toplo priporočam!

petek, 14. maj 2010

INGRID HÄBLER : Kakšna referenca za dunajsko klasiko in Schuberta!


Ingrid Haebler se je rodila na Dunaju, 20. junija 1929. Študirala je na Mozarteumu v Salzburgu, na Dunajski akademiji za glasbo, na Ženevskem konzervatoriju (z Nikito Magaloffom) in zasebno v Parizu, z Marguerite Long. Kot koncertna pianistka je gostovala po vsem svetu, vendar bolj, kot po tem, je znana po seriji posnetkov iz let od 1950 do 1980. Njen posnetek vseh Mozartovih klavirskih sonat za znamko Denon je še vedno tretiran, kot eden najboljših integralnih posnetkov vseh časov. Haeblerjeva je posnela tudi vse Mozartove klavirske koncerte (skoraj vse izmed njih dvakrat) - pogosto s svojimi kadencami - in vse Schubertove sonate. Bila je ena od mnogih avstrijskih glasbenikov, ki so eksperimetnirali tudi na starih instrumentih (iz tega izkustva so nastali njeni posnetki J. C. Bacha). Posebej cenjeni so tudi njeni posnetki Beethovnovih sonat z violinistom Henrykom Szeryngom.

Mozart: Sonata v a-molu, KV 310






Schubert: Sonata v A-duru, D 664




ponedeljek, 10. maj 2010

Hudiča, pa kaj je s temi čevlji?


Verjetno je protizakonito oglaševati antipropagando za čevlje, zato se bom poskusil izogniti slikovnemu materialu, čeprav me nemalo muči, da bi pokazal vse to, kar nima nobene zveze z estetiko.

Vedno so me privlačili detajli in tudi tukaj, v Portu, ne morem mimo enega presenteljivega "generalnega čeveljskega presenečenja".
Včasih sonce močno zablešči in tista difuzna svetloba pred pomladansko ploho me prisili da se zazrem v tla, kjer najdem trenutek miru za oči. A glej hudiča, potem vidim vse tiste čevlje...
Ko zagledam mladino, ki nosi te preljube superge - trenutno še posebej aktualne tiste malo širše in višje, da si lahko za gležnje zatlačijo hlače. Pa tisti pol-škornji, kako se jim že reče, rumeni in kosmati, napol kavbojski (za katere sem mislil, da so že desetletja nazaj izumrli), Allstar-ke (ki so sicer legendarne, a ne zraven črnih hlač ali lanenega krila, ki ga kupiš v Zari), Nike-ice vseh vrst - porisane, poslikane, popisane ali pa kar tisti športni copati, s katerimi smo pri urah telesne vzgoje tekli na 600 m - udobni a grdi kot strela... No potem se najde kdo, ki te ne zbode preveč v oči, čeprav je prevzel čeveljske navade od svojega dedka ipd.
Pa saj ti čevlji na koncu koncev sploh niso najbolj grozni. Neestetska je kombinacija čevljev in obleke, saj se čevlji (ki so nekako bolj antične ali infantilne narave) skoraj nikoli ne zlijejo z obleko, z materiali in barvami (ki trenutno dominirajo v svetovni konfekcijski modi, mimogrede tudi vredni premisleka). Seveda so moški na splošno malenkost manj estetski in zato je kriva predvsem konfekcija, ki ženskam ponuja desetkrat večjo izbiro, a na vse zadnje moram priznati, da me tudi ženske večinoma presenečajo bolj v negativni, kot v pozitivni smeri. Po mojem mnenju je najbolj estetsko urejena in najbolj usklajena s svojo obleko starejša popolacija prebivalstva, ki je ohranila in obvarovala tisto dobro mero iz starih časov.

Pa kaj me briga. Ampak mene vedno vse briga in ne morem "ne videti". In do lepih čevljev gojim posebno afiniteto... Žal mi je, da moram spet nekaj bednega posplošiti, a generalni portugalski "čeveljski okus" (če ne tudi okus za oblačenje) je slabši, kot sem ga vajen. Ko pogledaš neko bitje na tistih čevljih v tisti obleki...Ne. To pač ne gre skupaj. To ni najlepše.

Seveda, živele izjeme in živeli otroci s svojimi pravljičnimi čeveljci! :)

Šostakovičev Koncert za klavir in orkester št. 2: Otroška glasba ali izdelek visoke umetniške vrednosti?

Danes je 72. rojstni dan Maxima Šostakoviča. 10. maj 1957 je bil tudi dan, ko si je slednji prislužil diplomo Moskovskega konservatorija s premiero očetovega 2. klavirskega koncerta (posvečenega sinu).

Dmitrij Šostakovič o svojem Koncertu za klavir in orkester št 2.:"... Skladam slabo. Pravkar sem končal klavirski koncert, ki nima absolutno nobene umetniške, niti idealistične vrednosti."

No, ne vem, če lahko prikimam tej strogi samokritiki. Res je, da je delo vsebinsko enostavnejše in lahkotnejše od drugih koncertov in da ne (tako zelo eksplicitno) govori v Šostakovičevem tipičnem sarkastičnem in satiričnem jeziku (čeprav sta na kar nekaj mestih v prvem in zadnjem stavku več kot očitna dramatična moč konflikta in humor). Res je, da je koncert napisan v neoklasicističnem slogu, v konvencionalni sonatni formi; začenši z Allegrom, ki ga nasledita romantično nadahnjeni in melanholični srednji stavek in radostno-nasmejani zadnji stavek. Vendar ob vsem tem ne smemo spregledati, da je enostaven klasični jezik razvit do najvišjega umetniškega nivoja (z mojstrskim grajenjem na motivih, s spretno uporabo polifonije, v kreiranju edinstvenih razpoloženj, barv, v oblikovanju izvirnih glasbenih misli in celote) in da je hkrati odličen pedagoški pripomoček, saj je koncert dosegljiv tudi mladim pianistom.


Yefim Bronfman, klavir





petek, 7. maj 2010

Vse najboljše Tchaikovsky (danes 170 let), vse najboljše Brahms (danes 177 let)!


Piotr Ilyich Tschaikovsky

Klavirski trio v a molu, op. 50

Arthur Rubinstein, klavir
Gregor Piatigorsky, čelo
Jascha Heifetz, violina












Johannes Brahms

Klavirski trio v B duru, op. 8

Julius Katchen, klavir
Janos Starker, čelo

Josef Suk, violina














ponedeljek, 3. maj 2010

Tehnika igranja instrumenta - fuj, kako grda besedna zveza!

Ko gre za umetnost, ne maram slišati te besede - tehnika. Spomni me na vse tiste uboge učence klavirja, ki so vešči v vseh mogočih prstnih vajah, kateri (še v naših časih) dan za dnem dvigujejo in spuščajo prstke na zahtevo svojih nenadahnjenih profesorjev, saj kot jim slednji obljubljajo, naj bi bil to najkrajši način za razvoj vrhunskega pianističnega aparata. No, danes lahko že v vsakem metodičnem priročniku preberemo, da so izolirane gimnastične prstne vaje obraten proces od tistega, ki rodi prave glasbene rezultate.

Torej, kaj je bilo najprej? Duša ali telo? Podobno bi lahko razmišljali o tehniki in glasbeni vsebini. Je bila najprej tehnika? "Seveda ne," porečete. In seveda imate prav. Tehniko je ustvaril skladateljski duh. Chopin je s svojim duhom in glasbo, ki je prišla na svet s pomočjo njegovega neprecenljivega notranjega slišanja, postavil nove tehnične zahteve pred pianiste 19. stoletja. Zelo jasno nam je, da ni bilo obratno - da ni (kako absurdno se sliši) tehnika narekovala Chopinu, da mora napisati svoja znamenita dva opusa prelepih etud.

Glasba torej s svojim zapisom (in tistim, kar je "med vrsticami") narekuje tehniko. Z drugimi besedami, tehnika je sredstvo za dosego cilja - utelešenja glasbene vsebine. Kako deluje to sredstvo? Gre za oblikovanje misli na način, ki ustvari določen gib ali delovanje roke, prstov oz. drugih delov telesa, ki končno omogočijo zvok instrumenta, po katerem kliče glasbena vsebina. Klavirsko tehniko bi lahko preprosto ponazorili z "razmerjem med težo roke in aktivnostjo prstov"; preprosto povedano, produkcija zvoka je odvisna od tega s kakšno težo spustimo roke na klavir in kako aktivni so ob tem prsti. A ne pozabimo najpomembnejšega: omenjeno vzajemno razmerje se spreminja glede na zahteve, ki jih narekuje glasbena vsebina. Tehnika torej ni nekaj ločenega, ni tabletka, ki jo je potrebno pojesti, da bodo prsti urni (hitrost prstov je mimogrede odvisna zgolj od hitrosti misli in ne od neumornega igranja duhomornih prstnih vaj), tehnika je posledica naše volje, volje našega duha, ki želi poustvariti lepoto.

Mar ni po tem takem bolje rešiti določen tehnični problem takrat, ko se pojavi zaradi glasbene vsebine in ne obratno, tedaj, ko ne vidimo muzikalnega razloga za njegov nastanek (npr. v prstnih vajah)? Ko se torej pojavi problem terc v Bethovnovi sonati, bomo problem terc rešili s pomočjo razumevanja glasbene vsebine sonate, tako bomo rešili tudi problem osvajanja kantilene v Chopinovem nokturnu, problem oktav v etudi Moszkowskega, problem Albertijevih basov v Mozartovi sonati, itd. Glasba je naredila vse, čemur pravimo tehnika, zakaj torej ne bi v svojem delu najprej segli po razumevanju glasbene vsebine in uvideli, kaj določena glasbena misel pomeni, katero tehnično zahtevo ustvarja in zakaj.

Ne maram, ko mi kdo reče: " Joj ne zmorem zaigrati Chopinove etude op. 10 št. 4, ker je tehnično tako težka. Ni res. Ne moreš je zaigrati, ker pridno vzdiguješ prstke in ob tem ne pomisliš, da ima preljubi presto tudi svojo melodijo, ki ima stabilne in nestabilne tone, ki ima svojo koturo, svoje vrhove, da taista melodična linija (četudi v prestu) vseeno zahteva idejo lepote tona (kar pomeni, da moraš - za dosego izenačenosti zvoka in za izpeljavo hitre glasbene misli - vse gibe do skrajnosti ekonomizirati in da moraš za omogočanje hitrosti prstnega impulza popolnoma sprostiti roko itd.), da je pri vsem tem izjemno pomembna tudi leva roka (ki jo tako radi zanemarimo, med tem ko smo obsedeni s težavnostjo desne roke), saj narekuje puls, glasbeno dihanje, saj je odgovorna za harmonsko sliko, ipd. Etude torej ne zmoreš zaigrati zategadelj, ker nimaš natančne predstave oz. notranjega slišanja o tem, kaj se skriva za notami. Če ti je popolnoma jasno, zakaj je vsak ton tam, kjer je, ti bo zelo hitro tudi jasno, kako omenjeno notranje slišanje pretvoriti v ustrezen zvok. Tudi, če sedaj še ne veš, kakšne gibe boš moral ustvariti za dosego posameznih zvočnosti, ti je vsaj jasno, kaj želiš slišati. In ker je tvoja volja ogromna, boš iskal tako dolgo, dokler ne najdeš svojega zvoka. Seveda se glasbena predstava tokom vadenja spreminja, vendar to ne ovrže dejstva, da moramo že na začetku vadenja ustvariti kristalno čisto zvočno sliko o delu, ki ga bomo izvajali.

Veliko pomembneje, kot ločeno vadenje tehnike, je torej vadenje razumevanja glasbenega zapisa oz. glasbene vsebine, saj je le slednja tista, ki govori o tem, kakšen zvok je potrebno ustvariti (kako ga umestiti v čas), zakaj, in sugerira kako.

Hitrost prstov sama po sebi ne pomeni nič, takisto sproščenost roke. Njuna simbioza, ki jo narekuje emotivno-poetična glasbena vsebina je tisto, čemur bi lahko približali pojem tehnike (v tem primeru igranja klavirja). Za uvid v emotivno-potično vsebino pa ni dovolj premikati prstke deset ur na dan. Potrebno je iti iz sobe, potrebno je objeti cel svet s svojimi velikimi raztegljivimi prsti ljubezni, zakaj svet je tisti, ki je dal tebi in meni neprecenljivo možnost, da lahko slišiva lepoto.

nedelja, 2. maj 2010

Gremo v "Casa da Música"



Koncert Miguela Borgesa Coelha {Porto, Casa da Musica: 28. 4. 2010}


Beethoven: Bagatelles op. 126

---> Prefinjen in osmišljen zvok v počasnih in spevnejših delih bagatel, nesproščena roka v hitrih in energičnih delih, posledično ton ni jasen in izenačen. Posledica: celokupna slika posameznih bagatel ni popolnoma jasna.


Arnold Schönberg: Suite op. 25

---> Zelo dobra ter jasna časovna organiziranost, po mojem premajhna diferenciacija v tonu in preskopa uporaba pedala - tako kompleksna vsebina brez slednjih (kljub dobremu "timingu") ni dovolj razumljiva.


Claude Debussy: Suite Pour le Piano

---> Solidno.


Alexsander Skriabin: Pet preludijev op. 74

---> Pozno in krasno Skrjabinovo delo. Kljub očitni kontinuiteti preludijev sem pogrešal večje razlike v tonu (presenečenja, raznolikost), vse je "v istem prostoru". Kakor koli, ne poznam dela, zato ne morem biti kompetenten kritik.



Jorge Peixinho: Etuda III v B-duru

---> Med vsemi temi velikani etuda (ki se sicer zanimivo in z obilo humorja poigrava s tonskim eksperimentiranjem okoli B-durovega akorda) izpade malce banalno. A še enkrat, ne poznam dela, zato bom raje tiho.


Bela Bartok: Suite Outdoors

---> Verjetno so si bili prvi trije stavki malce preveč podobni (prvi - "brutalen" je bil zaigran zelo dobro, a potem sta bila tudi naslednja dva nekoliko preveč brutalna), četri je bil izjemen! (v vodenju glasbene misli in še bolj v zvoku, ki , se zdi, je bil skoraj "izven tega sveta"), peti stavek je bil zaigran energično in suvereno.


--->Dodatek: Satie...

sobota, 1. maj 2010

Kdo je za sodobno?


Madalena Soveral; ena vodilnih svetovnih pianistk, specializiranih za sodobno glasbo




Madalena Soveral je bil rojena v Portu, kjer je začela svojo glasbeno pot v razredu matere Helie Soveral. Izobraževanje je nadaljevala na Portovskem konservatoriju za glasbo in dalje, kot štipendistka SEC-a, na Ecole Normale de Musique de Paris, kjer je pridobila "Licence de concert". Njeni mentorji so bili Reine Gianoli, Marian Rybicki, in Claude Helffer. Leta 1966 je bila v Neaplju nagrajena s prestižno nagrado "900 Musicale Europeo".

Od leta 1990 dalje je Madalena Soveral izvedla številne solo koncerte in koncerte z orkestrom. Sodelovala je na številnih festivalih kot so: Neapljski festival, Festival de Santiago de Compostela, Festival v Sceaux-u, Festival de Montpellier-Radio France, Festival Mantova (Italija), UNESCO Twentieth Century Music Festival (Paris), Musica Nova (Brazilija), Prvi lizbonski festival sodobne glasbe. Predstavila se je tudi v znamenitih ustanovah, ko so: Academia de Santa Cecilia (Roma), Theatre du Rond-Point, Avditorij des Halles, Mestni teater v Riu de Janeiru. Med svojo kariero se je Madalena Soveral osredotočila na glasbeni repertoar 20. stoletja. Posebnega pomena na tem področju je njeno delo s skladateljem Giacintom Scelsijem, s skupino "Les Percussions de Strasbourg", kot tudi sodelovanje s pianistom Jean-Louisem Haguenauerjem in tolkalistoma Christianom Hamouyem in Georgesom Van Guchtom. Madalena Soveral je izvedla mnoge svetovne premiere kompozicij sodobnih skladateljev, vključno s tistimi, napisanimi posebej za njo: Estudos de Sonoridades (Filipe Pires), Interrogations (Miguel Graça Moura), Dominos (Sharon Kanach), In Tempore, za klavir in elektronsko glasbo (João Pedro Oliveira), Episode, za dva klavirja in dvoje tolkal (Francis Bayer).

Madalena Soveral trenutno deluje kot profesor klavirja (in koordinatorka za program Masters) na umetniški akademiji Escola Superior de Musica e das Artes ne Espectáculo do Porto. Poleg tega je posvečena raziskovalnemu projektu o portugalski klavirski glasbi 20. stoletja, ki ga uresničuje v okviru Osme pariške univerze. Produkt omenjenega raziskovalnega dela predstavlja študija (narejena med letoma 1997 in 1999) "Étude Analytique des Litanies du feu et de la mer d’Emmanuel Nunes" oz. doktorat iz glasbe, dokončan leta 2005, z naslovom "Quatre compositeurs, Quatre oeuvres: la musique portugaise pour piano des années 90" - o klavirskih delih sodobnih portugalskih skladateljev Antónia Pinha Vargasa, Filipa Piresa, Joãoa Pedra Oliveire, in Joãoa Rafaela. V letu 2006 se je Madalena Soveral pridružila skupini raziskovalnega centra CESEM (Centro de Estudos de sociologia e Estética Musical) na "Universidade Nova de Lisboa".

Umetnica je izdala številne Cd-je, med katerimi je še posebej odmeven CD z kompletnimi Schönbergovimi deli za klavir-solo:



http://www.madalenasoveral.com/